Doprava zdarma od 1500,-

Search
Close this search box.

Důvěřovat doplňkům stravy?

4 z 5 odborníků na zdraví říkají ano!

Mnohé články o doplňcích stravy v novinách, časopisech, televizi a na internetu často podávají matoucí obraz o jejich nutnosti a prospěšnosti. Zatímco jeden odborník pokládá jejich příjem za vhodný či dokonce životně důležitý, jiný považuje dodatečný přísun živin za zbytečný, v určitých případech dokonce za nebezpečný.

Pro získání přesnějších informací o tom, co si o doplňcích stravy myslí odborníci v praxi, tedy lékaři, zdravotní sestry a pečovatelé, provedlo vedení americké Rady pro odpovědnou výživu (Council for Responsible Nutrition, CRN), sdružení pro odpovědné obchodní praktiky v potravinářském průmyslu, průzkum mezi 900 americkými lékaři a 300 zdravotními sestrami a pečovateli.

Závěr:

79 procent účastníků z řad zdravotníků doporučuje svým pacientům užívání doplňků stravy.

Doporučení pro podporu zdraví kostí, srdce a spol.
Jedna z nejčastějších rad se týkala zdraví kostí. Přibližně 33 procent zdravotníků doporučuje vitaminy D, K a C, vápník a hořčík.

Pro podporu a posílení celkového zdraví doporučuje 32 % lékařů a zdravotních sester svým pacientům multivitaminy s minerály, omega-3 mastné kyseliny z rybího oleje, vitamin D, antioxidanty ze zeleného čaje a koenzym Q10.

Pro zdraví srdce doporučuje 26 % dotázaných omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA, které snižují tvorbu krevních sraženin, výskyt srdeční arytmie a hladinu triglyceridů. Kromě toho respondenti často upozorňovali na minimální příjem 200 IU vitaminu E a na vitaminy skupiny B.

Dotazovaní zdravotníci dokládají své argumenty osobní zkušeností
72 % lékařů a lékařek samo užívá doplňky stravy. Z nich 87 % považuje za užitečné multivitaminy, 78 % vitamin C, 63 % vitaminy skupiny B, 59 % vitamin D a 58 % vitamin E a vápník.

Lékařky se kloní spíše k jednotlivým vitaminovým a minerálním doplňkům, zatímco lékaři muži oproti svým kolegyním více doporučují užívání rybího tuku. To lze přičíst skutečnosti, že lékaři muži se více zajímají o zdraví svého srdce a hladinu cholesterolu. Pro prevenci obou těchto rizik užívá 22 % z nich speciální doplňky stravy. Mezi lékařkami je to pouze 14, resp. 12 procent.

Kompletní výsledky průzkumu PR kampaně CRN “ Life … supplemented“ najdete na webových stránkách: http://www.crnusa.org/resources/type/crn-fact-sheets