Doprava zdarma od 1500,-

Search
Close this search box.

Jak rozpohybovat trávení

Špatná zpráva: zácpa, nazývaná též obstipace, je velmi rozšířená nemoc. Dobrá zpráva je, že střeva můžete vždy vrátit do správných kolejí změnou stravovacích návyků a větším množstvím pohybu. Na co si musíte dávat ve svém jídelníčku zvláštní pozor? V případě zácpy je třeba v první řadě přejít na stravu bohatou na vlákninu. Vláknina je složka potravy, kterou naše tělo …

Špatná zpráva: zácpa, nazývaná též obstipace, je velmi rozšířená nemoc. Dobrá zpráva je, že střeva můžete vždy vrátit do správných kolejí změnou stravovacích návyků a větším množstvím pohybu.

Na co si musíte dávat ve svém jídelníčku zvláštní pozor?

V případě zácpy je třeba v první řadě přejít na stravu bohatou na vlákninu. Vláknina je složka potravy, kterou naše tělo nedokáže rozložit. V žaludku nabobtná a zvětší objem rozmělněné potravy. To stimuluje peristaltiku střevních svalů, která je nezbytná pro zdravé trávení. Aby vláknina nabobtnala, potřebuje dostatek tekutin. Proto je důležité hlídat si dostatečný příjem (denně 1,5 až 2 litry) nízkokalorických tekutin (neslazené bylinné nebo ovocné čaje, voda, minerální voda, silně ředěné ovocné šťávy).

Dávejte přednost potravinám bohatým na vlákninu, jako je ovoce a zelenina, luštěniny, celozrnné obilné výrobky (chléb a pečivo, těstoviny, müsli, rýže). Způsobuje-li Vám nová strava problémy, měňte jídelníček postupně. Vaše střeva potřebují asi 2 týdny na to, aby si na novou stravu zvykla. Trávení můžete podpořit také pomocí žvýkacích tablet slim formula bohatých na vlákninu. Nejen že upravují trávení, také zasytí a usnadní tím držení diety.

Jaký druh pohybu podporuje trávení?

Pohodlný životní styl s minimem každodenního pohybu též přispívá ke vzniku zácpy, „gaučoví povaleči“ proto mají většinou také pomalá střeva. Už jen vědomý každodenní pohyb může pomoci stimulovat činnost střev.

Na krátké vzdálenosti choďte pěšky nebo používejte schody místo výtahu. To podporuje nejen kardiovaskulární systém, ale také zdraví střev. Sportovní vědci doporučují jako ideální cvičební program při zažívacích potížích 2 až 3x týdně běh nebo nordic walking. Při tomto typu sportu se pohybuje i trup. Kromě toho dochází při došlapu nohou na zem k mírným otřesům, které působí podpůrně na transport potravinové kaše střevem.

Naproti tomu jízda na kole zlepšení nepřináší, protože se trup téměř nepohybuje.

Helga Klein, dietoložka

Rakouská asociace dietologů
Pracovní skupina pro sport a výživu