Doprava zdarma od 1500,-

Search
Close this search box.

Projezte se do krásy! Prozradíme Vám více o životně důležitých látkách!

Atraktivnvní vzhled není jen darem přírody. Ke kráse se člověk může i „projíst“. Hladká pleť, krásné vlasy a pevné nehty, to vše je možné, pokud se zdravě stravujete. Využijte začátku léta jako příležitosti k „prvnímu výkopu“ na cestě ke kráse. Často kvůli hektickému životnímu stylu zapomínáme na individuální potřeby…

Atraktivní vzhled není jen darem přírody. Ke kráse se člověk může i „projíst“. Hladká pleť, krásné vlasy a pevné nehty, to vše je možné, pokud se zdravě stravujete. Využijte začátku léta jako příležitosti k „prvnímu výkopu“ na cestě ke kráse.
Často kvůli hektickému životnímu stylu zapomínáme na individuální potřeby naší kůže, našeho největšího orgánu. Buňky kůže žijí průměrně jen dva týdny a musí se proto neustále obnovovat. Pleť je nejen odrazem naší duše, ale také našich stravovacích návyků. Pokožka, vlasy a nehty potřebují nejen péči zvenčí, jsou závislé i na zdravé stravě. Se správnými vitaminy, minerály, sekundárními rostlinnými látkami a esenciálními mastnými kyselinami rychle dosáhnete svého cíle. Proto vědomě změňte svůj jídelníček a dbejte na výběr správných potravin. Nejlepší je zařadit do jídelníčku dostatek ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, mléka a mléčných výrobků, sójových produktů a ryb.

Toto jsou nejdůležitější látky pro krásu zevnitř:

Na prvním místě stojí antioxidanty (betakaroten, vitamin E a C, sekundární rostlinné látky). Fungují jako „lapače volných radikálů“ v těle. „Volné radikály“ se významně podílí na stárnutí pokožky. Vznikají působením UV záření, kouření, stresu atd. Ničí buňky, urychlují procesy rozkladu a vedou k mikrozánětům.

Betakaroten – vitamin chránící před sluncem:

Je hojně obsažen v ovoci a zelenině (mrkev, meruňky, brokolice, špenát; rajčata obsahují především lykopen, který zvyšuje ochranný faktor pokožky před slunečním zářením). Betakaroten, vitamin rozpustný v tucích, se významně podílí na obnově kůže, zejména její svrchní vrstvy, a udržuje nehty a vlasy pružné. Právě teď v létě chrání pokožku před sluncem. A ještě další výhoda: karotenoidy se ukládají v pokožce a dodávají jí svěží bronz. Přibližně 80 % stárnutí kůže je způsobeno UV zářením.

Vitamin E – proti stárnutí pokožky:

Je hojně zastoupen v rostlinných olejích, zejména v oleji z pšeničných klíčků a slunečnicovém oleji, a také v ořeších. Tento vitamin je proti volným radikálům nejúčinnější a chrání pleť před předčasným stárnutím a stařeckými skvrnami. Zajišťuje dobré prokrvení a zásobování pokožky kyslíkem a podílí se na obnově buněk.

Vitamin C – pro pevnou pojivovou tkáň:

je hojně obsažen v citrusových plodech, bobulích, šípcích a rakytníku. Optimální propojení jemné kolagenové sítě v kůži a podkoží funguje pouze, pokud má tělo dostatek vitaminu C. Tím se zlepšuje pružnost pokožky a zpevňuje se pojivová tkáň. Vitamin C také chrání před poškozením pokožky způsobeným UV zářením.

Vitaminy skupiny B – pro svěží pleť a zdravé vlasy:

jsou taktéž nezbytné pro stavbu a ochranu pokožky a vlasů.

B2 (riboflavin) – proti kožním problémům:

nachází se ve vejcích, zelenině, celozrnných výrobcích, sýrech, droždí a klíčcích. B2 je nezbytný pro vyživování kůže a sliznic. Chrání před suchou pokožkou, prasklinkami a vyrážkou.

B5 (kyselina pantothenová) – energetický vitamin:

je obsažen v játrech, sledích, melounu, čočce, brokolici a v mléce. Jeho úkolem je zajištění optimálního zásobování pokožky živinami a dokáže v ní vázat vodu. Díky tomu je pleť jemnější a hladší. Pomáhá také při špatném hojení ran (např. při akné).

Niacin a vitamin B6 (pyridoxin) – pro obnovu pokožky:

jsou obsaženy v celozrnných výrobcích, mléčných výrobcích, banánech, droždí a arašídech. Významně se podílí na tvorbě kolagenu a pigmentu a řídí keratinizaci vnější vrstvy kůže. Pomáhá proti zánětům kůže a sliznic.

Vitamin H (biotin) – pro stabilitu:

nachází se ve vaječných žloutcích, rýži, klíčcích, sójových bobech a droždí. Pomáhá vytvářet keratin, bílkovinu, která se vyskytuje v kůži, vlasech a nehtech a dodává jim tvar a pevnost. Pomáhá při vypadávání vlasů a kožních změnách.

Zinek – pro krásné vlasy:

je obsažen v mořských plodech, rybách, hovězím a vepřovém mase, vejcích, sýrech a celozrnných výrobcích. Tento stopový prvek se, stejně jako biotin, podílí na tvorbě keratinu. Je potřebný také pro tvorbu kolagenu. Naše tělo neustále pracuje na opravách drobných poranění, prasklin a zánětů kůže a potřebuje k tomu mimo jiné právě zinek.

Kyselina křemičitá (křemík) – pro silné nehty:

nachází se v celozrnných produktech, zelenině (červená řepa), bramborách a bobulovinách. Pro tvorbu pokožky, vlasů a nehtů je jí zapotřebí velké množství. Je také zodpovědná za schopnost pokožky vázat v sobě vlhkost. Bohužel s věkem se obsah křemíku snižuje a pružnost pojivové tkáně klesá.

Rostlinné hormony – isoflavony – studnice mládí:

hojně se vyskytují v sójových produktech, obilovinách a lněném semínku. Nedostatek estrogenu způsobuje rychlejší stárnutí kůže. Rostlinné hormony částečně zpomalují odbourávání kolagenu, vyhlazují a regenerují pokožku. Působí také jako silné lapače volných radikálů a zlepšují prokrvení kůže.

Omega 3 mastné kyseliny – pro hebkou pokožku:

jsou hojně obsaženy ve studenovodních rybách, jako je losos, sleď, makrela a tuňák, a také ve vysoce kvalitních rostlinných olejích (řepkový, lněný atd.). Podílejí se na ochraně před UV zářením a zmírňují zánětlivé procesy v kůži.

Jak získat vše, co potřebujete, i v běžném každodenním životě:

Vyvážená a pestrá strava obvykle pokryje potřeby našeho těla, avšak ne vždy jsme optimálně zásobeni. V tomto případě bychom měli sáhnout po doplňcích stravy. Některé přípravky cílí speciálně na potřeby pokožky, vlasů a nehtů. Například kombinace produktů hair skin nail a carotin skin care je zejména nyní v létě ideální pro budování a ochranu normální pleti. Při problematické pleti můžete doplnit také kvasnice, které jsou bohaté na všechny vitaminy skupiny B. Prvním známkám stárnutí pleti lze čelit zdravým životním stylem a správnou péčí. S přibývajícím věkem potřebují vlasy, nehty a pokožka více životně důležitých látek. Sójové isoflavony a omega 3 supply jsou ideální podporou pro zralou a suchou pokožku. Pokud se navíc pravidelně pohybujete na čerstvém vzduchu a dostatečně pijete, jste na správné cestě ke „kráse zevnitř“.

Nakonec ještě jeden recept na podporu letní krásy:

Müsli s bobulemi

  • Vitamin C, vitamin E, vitamin B, betakaroten a sekundární rostlinné látky)
  • 150g malin a jahod
  • 2 lžíce ovesných vloček
  • 2 lžíce špaldových vloček
  • 150g nízkotučného přírodního jogurtu
  • 1 lžička sezamových semínek
  • petka skořice
  • špetka skořice

Vše opatrně promíchat.

Helga Klein, dietoložka
Rakouská asociace dietologů, pracovní skupina pro sport a výživu